Ferrata HZS Kyseľ - Proti prúdu
Krajina: Slovensko
Typ: Via ferrata
Obtiažnosť: C
Topo a info: npslovenskyraj.sk alebo ferrataguide.com
Parkovanie: 48.945446850705416, 20.484987723705075
Po pondelku a utorku strávenom lezením v Tatrách sme stredu prehlásili za oddychový deň. Nechcelo sa mi však len tak nečinne polihovať, a preto som si hľadal nejakú ľahšiu outdoorovú aktivitu s dobrou dostupnosťou z Popradu. Výber nakoniec padol na ferratu HZS Kyseľ, pretože ferraty mám rád a z Popradu je to k nej autom len necelá polhodinka.
Ferrata HZS Kyseľ sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj a vedie rovnomennou roklinou Kyseľ. Roklinou preteká potok, ktorému sa pri prechode ferratou dá len ťažko vyhnúť, takže informačné tabule a letáky odporúčajú použiť nepremokavú obuv. Bol som tam však v auguste a bolo dosť horúco, takže som radšej zvolil priedušnú obuv, ktorá rýchlo vyschne.
Celkom ma prekvapilo, že okrem klasických kovových prvkov je súčasťou ferraty aj naplavené drevo, cez ktoré si neraz treba hľadať vlastné cestičky. S týmto prvkom som sa zatiaľ na žiadnej inej ferrate nestretol.
Ferrata vedie aj okolo viacerých vodopádov. Najväčší z nich je v závere a má príznačný názov - Obrovský vodopád. Pre mňa osobne bolo ale najzaujímavejšie miesto v časti zvanej Temnica, kde sa roklina zúžila natoľko, že som mohol prekročiť z jednej steny na druhú.


360° fotografia: Najužšie miesto ferraty v časti zvanej Temnica
Čo sa týka prírody, je to fakt nádherné miesto a určite sa ho oplatí navštíviť. Ferrata samotná je však pre skúsenejších lezcov dosť jednoduchá a jej návšteva predstavuje viac turistický než lezecký zážitok.
Turistický nástup z parkoviska na ferratu viedol lesom popri potoku a zabral mi okolo jednej hodiny. Na samotnej ferrate som strávil menej ako dve hodiny. Turistická trasa z konca ferraty späť na parkovisko opäť viedla prevažne lesom a zabrala mi dve hodiny. Suma sumárum som to celé od auta k autu svižným tempom absolvoval za päť hodín.
Celý prechod ferratou som zaznamenal aj na video:
YouTube video: Ferrata HZS Kyseľ - The Entire Route
Turistické časti trasy boli pre mňa subjektívne náročnejšie na orientáciu. Mal som chaos najmä v názvoch lokalít, pretože mnohé z nich obsahovali pojem Kyseľ. Prechádzal som napríklad cez KYSEĽ, ÚSTIE
, V KYSELI
, KYSEĽ, RÁZCESTIE
či NAD KYSEĽOM
. Našťastie ma MAPY.CZ opäť raz podržali a vďaka nim som sa vyhol zbytočným zachádzkam. Pre uľahčenie budúcej návštevy si tu však celú trasu radšej podrobne rozpíšem.
Nástup z parkoviska na ferratu
- Auto som zaparkoval na platenom parkovisku
ČINGOV, PARKOVISKO
. - Z parkoviska som pešo pokračoval po asfaltke k rázcestníku
ČINGOV, CENTRUM
, kde som v búdke na pravej strane cesty musel zaplatiť nejaký obecný poplatok a v bufete na ľavej strane cesty som si kúpil vstupenku na ferratu. - Od
ČINGOV, CENTRUM
som pokračoval po modrej značke smerom naBIELY POTOK, ÚSTIE
. - Od
BIELY POTOK, ÚSTIE
som pokračoval po zelenej značke smerom naKYSEĽ, ÚSTIE
.
Prechod ferraty
- Pri informačnej tabuli neďaleko
KYSEĽ, ÚSTIE
som si obliekol ferratovú výstroj a chalanisko mi tam skontroloval vstupenku. - Od informačnej tabule som pokračoval cez
NÁUČNÝ CHODNÍK FERRATA HZS KYSEĽ
, ktorý je značený špeciálnou diagonálnou značkou a vedie priamo cez ferratu. - Prešiel som hlavnú časť ferraty, kde bol v závere Obrovský vodopád a pár minút za ním rázcestník
V KYSELI
. - Od
V KYSELI
som pokračoval ďalšou kratšou časťou ferraty cez Karolinyho vodopád smerom naKYSEĽ, RÁZCESTIE
. Tam som si vyzliekol ferratovú výstroj.
Návrat na parkovisko
- Od
KYSEĽ, RÁZCESTIE
som pokračoval po modrej značke smerom naNAD KYSEĽOM
aKLÁŠTORISKO, CHATA
. - Od
KLÁŠTORISKO, CHATA
som pokračoval po modrej značke smerom naBIELY POTOK, RÁZCESTIE
aBIELY POTOK, ÚSTIE
. - Od
BIELY POTOK, ÚSTIE
som sa už po známej modrej značke vrátil naČINGOV, CENTRUM
. - Od
ČINGOV, CENTRUM
som sa po asfaltke vrátil naČINGOV, PARKOVISKO
.
Na záver je ešte potrebné dodať, že ferrata je otvorená len od 15. júna do 31. októbra.










Komentár k článku mi môžeš nechať na Instagrame alebo mi ho môžeš poslať na e-mail.